Nevyléčitelná závislost na lásce
"Jde o novou omamnou látku pod názvem PEA?"

Jsme astrologická seznamka, kde najdeš muže či ženu, která ti podle horoskopu sedí nejvíce.
Jak se to vezme. Každopádně jde o chemickou sloučeninu vyvolávající tak nádherné pocity, že by se jeden láskou zbláznil.
Vědci nám předložili důkazy, že zamilovat se může jen ten, komu se v mozku vytvoří sloučenina pod názvem PEA. Co to tedy safra PEA je? O čem to tady vědci hovoří?
Nahlédněme do světa vědy.
PEA je plodem výměšků nervové soustavy a krevního řečiště, kde vzniká emocionální koncert podobný drogovému opojení. PEA je chemická sloučenina, která vás nabudí, zrychlí vám tep a tlukot srdce a nastoupí pocení. PEA má až takové účinky, kdy ve vás navodí chutě ke svléknutí dané soby zájmu ze šatů. PEA je dá se říci, příbuzná Amfetaminu.
V momentě, kdy poprvé pocítíte záchvěv romantické lásky se začne vyplavovat Fenyletylamin, Dopamin a Noradrenalin. Tento koktejl vám způsobí přirozené lásky opojení.
Kéž by tento stav trval co nejdéle, že? Bohužel tento stav netrvá zase až tak dlouho. Tento fakt zvyšuje vážnost tvrzení vědců, že romantická láska má krátký život. A přesně toto je důvod, proč se někteří lidé stávají "narkomany lásky".
Dobrá zprava je, že tento chemický šťouchanec trvá dost dlouho nato, aby nastartoval milostný vztah. Délka zamilovanosti, která trvá přibližně 1,5 až 3 roky, je dostatečnou dobou na to, abychom se stihli oddat a zplodit potomstvo.
"Osm zásad úspěšného partnerství"
A proč se do někoho zamiluji a do jiného zase ne?
PEA a její sesterské chemické sloučeniny vzniknou jako reakce na fyzické a emocionální podněty. U někoho vás zaujme úsměv nebo melodie hlasu a zdatný paralingvistický projev. U dalšího to může být pohled a smysl pro humor, či styl oblečení a jeho názory. Jedná se o celou škálu drobností, které mohou mít zásadní vliv na spouštěče v mozku.
Mají geny na svědomí vznik lásky? Nikoli. Rozluštění se skrývá v naší psychice. Spouštěč v podobě vůně, mimiky, barvy hlasu, stylu chůze či jiného se nachází nečinně v našem podvědomí. Spouštěče jsou zakotveny někde hluboce naší duše a podvědomí, zakódovány v období našich dětských let. Jde o jakýsi fenomén vtiskování.
Zajímavý experiment byl proveden v třicátých létech rakouským etologem dr. Konradem Lorenzem. Zaujalo ho hejno káčátek, které k němu připlulo s matkou kachnou. Láskyplně pozoroval, jak káčátka následují svou matku a dělají to až do dospělosti. Rozhodl se, že provedete experiment, kde nově vyklubaným káčátkům vtiskne jiný vzor. Trpělivě čekal až se káčátka jedno po druhém vymaní ze skořápek a byl prvním koho spatřily. Staral se o ně a dělal jako by byl jejich matka. Od té doby se kachničky batolily za Konradem i přesto, že pak kolem nich byly i jiné opravdové kachny. Tímto se potvrdilo, že "fenomén vtiskování" je platný pro další savce i zvířata.
Dalším vědcem, který se zabýval stejnou záležitostí a "rannému vtiskování" je uznávaný sexuolog dr. John Money. Ten to nazval "milostnou mapou". Milostná mapa je soubor jak bolestných, tak slastných momentů vrytých do naší hlavy. Tyto "zářezy" jsou tak hluboké, že se jich nikdy nezbavíme. Jsou ukryty v nejhlubších částech naší psychiky, připraveny vynořit se kdykoli, kdy se objeví správný spouštěč.
Bez těchto map by se nikdo nezamiloval ani nerozmnožil. Tyto mapy nejsou jen jako kus popsaného papíru, jsou prostorové a dají se přirovnat k 3D. Jsou totiž rozloženy do našeho ega, podvědomí, do naší psychiky a mysli.
Milostná mapa, jak jsme již zmiňovali je tvořená jak pozitivními, tak negativními otisky. Do škály pozitivních se dá zařadit třeba vzpomínka na parfém maminky či babičky, na milý úsměv vaší paní učitelky či jejich dovednost v kuchyni. Humorné počínání otce či dědečka…
Negativní otisky třeba v podobě nespravedlivého přístupu k jednotlivým sourozencům či zlozvyky dospělých členů domácnosti, či nelibá vůně tetičky co jen kritizuje všechny v rodině…
Tyto milostné mapy s rannými zážitky se mohou někdy podivně pokřivit. Děvčata, které otec konfrontoval rozvodem s jejich matkou, mohou až přecitlivěle reagovat na svého muže, když se jen otočí za nějakou ženou. Každá maličkost v nich pak může vyvolat záchvaty vzteku a bolesti.
Muži, které za dětství hlídala krásná sousedka a občas je plácla přes zadek za lumpačinu, mohou paradoxně tento podnět začít považovat za něco láskyplného a lpět k němu i v dospělosti a vyžadovat ho od partnerky.
Směs těchto zážitků jak pozitivních a negativních jsou nesmazatelně zapsány v hloubi mozku i duše. Při dobrém načasování a setkání se podnětu s aktuální sesterskou situací dojde k tomu vesmírnému BUM. Rychlostí blesku se vyplaví PEA a zasáhne váš mozek. Způsobí omámení a rozum je vytěsněn pryč. PEA úder nutný k nastartování lásky. Je to jakýsi "startér". V podstatě hned po PEA zážehu se v šedé mozkové kůře ozve i rozum a začne vyhodnocovat situaci. Spustí vyhodnocovat, zda jste si podobní či odlišní. Vyvstane otázka
"Co mohu z daného vztahu mít?"
Do toho se přidá ego a to poměří kolik ujištění se mu dostalo. V ranné stádiu je zamilovanost velice citlivá a křehká a často se stane, že o danou osobu přestaneme mít zájem.
Tak to je pro dnešek vše. Pro ty, které tématika zaujala, připravujeme pokračování v duchu "Jak způsobit, aby se lidi při pohledu na mě zamilovali".